avukat-emin-oz.jpg

Avukat Emin Öz


Öz & Partners’ın kurucusu olan duayen avukat Emin Öz, 1950 yılında Mersin’in Silifke ilçesinde doğmuştur. 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup 1974 yılında Mersin’de kendi ofisini kurarak avukatlığa başlamıştır.
12 Eylül 1980 askeri ihtilali öncesi ve sonrası sayısız siyasi davada vekillik görevi üstlenen Emin Öz, ihtilal sonrası Alparslan Türkeş’in savunmasını yapan avukatlardan biridir.

1989 yılında Mersin İl Genel Meclisi üyeliğine seçilmiştir. Bu görev devam ederken 1993 yılında Anavatan Partisi Mersin İl Başkanı seçilmiştir ve 1999 yılına kadar 3 dönem görevini sürdürmüştür. Mersin’den bağımsız milletvekili adayı olarak girdiği 1999 genel seçimlerinde ise yüksek bir oy alarak şehirdeki politik etkinliğini göstermiştir.

Takip eden yıllarda, 2 dönem Anavatan Partisi MKYK’sında  (Merkez Karar Yönetim Kurulu) görev almıştır. Profesyonel çalışma yaşamının ilk yıllarından itibaren ekonomi ve ticaret dünyasının içinde yer alan Av. Emin Öz, şahsi ticari faaliyetlerinin dışında; başta MESBAŞ (Mersin Serbest Bölgesi’ni işleten şirket) ve MERTAŞ (MTSO, MESİAD ve Mersin Deniz Ticaret Odası gibi meslek odası ve STK’ların ortaklaşa kurdukları şirket) gibi Mersin’in ekonomik ve ticari hayatına yön veren etkili şirketler olmak üzere, birçok ticari şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. MESİAD (Mersin Sanayici İş Adamları Derneği) istişare kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Mersin Barosu yönetim kurulunda yer almıştır.

Ayrıca bir dönem Mersin Deniz ve Ticaret Meslek Yüksekokulu’nda hukuk dersleri vermiştir. Meslek hayatının 50. yılına yaklaşan Av. Emin Öz, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.